Cięcie metali – jakie narzędzia wybrać?

Metal jak powszechnie wiadomo jest bardzo twardym surowcem, którego obróbka wymaga użycia specjalnych narzędzi. Niniejszy artykuł to idealny wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się na jaki sprzęt postawić w pierwszej kolejności, aby móc liczyć na precyzyjne cięcie metali.

Jakie są najpopularniejsze metody cięcia metali?

W dzisiejszych czasach można wyróżnić różne metody cięcia metali, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście obróbka plastyczna polegająca na cięciu dwoma krawędziami tnącymi. W technice tej korzysta się z pomocy specjalnych stempli i matryc. Istnieje również możliwość cięcia tylko jedną krawędzią tnącą. Mowa tutaj oczywiście o odkrawaniu odkuwek, czy też o wygładzaniu otworów. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje cięcie gumą. Jest to bardzo charakterystyczna metoda, która w dużym skrócie mówiąc polega po prostu na wykrawaniu na ostrych krawędziach wzornika ciśnieniem, które wytwarzane jest właśnie przez warstwę gumy. Opisując najpopularniejsze sposoby cięcia metali należy wymienić również przebijanie otworów oraz cięcie nożowe.

Jakie narzędzia są godne uwagi?

Wybranie odpowiedniej techniki cięcia to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby wyposażyć się w odpowiednie narzędzia pracy. W domowych warsztatach do cięcia metali najczęściej wykorzystywana jest popularna szlifierka kątowa. Wbrew pozorom jest to bardzo wszechstronne urządzenie, dzięki któremu można precyzyjne pociąć różnorodne metale. Kluczem do sukcesu jest oczywiście to, aby umiejętnie dobrać tarczę szlifierki do konkretnego materiału. W domowym warsztacie powinna znaleźć się również porządna piła tarczowa. Producenci oferują wiele różnorodnych tarcz, dzięki którym możliwe będzie precyzyjne cięcie stali, rur, profili i wymagającej blachy. Godne polecenia są przede wszystkim rewelacyjne tarcze wykonane z elektrokorundu.

Jakie narzędzia dla majsterkowiczów?

Przy zdecydowanie bardziej skomplikowanych zadaniach warto postawić na zaawansowany sprzęt. Doświadczeni majsterkowicze przy cięciu metali korzystają między innymi z pomocy wyrzynarki. Jest to sprzęt, który służy nie tylko do podcinania, ale również do wycinania. W zależności od obrabianego materiału można wybrać dowolny brzeszczot. Nowoczesne wyrzynarki bardzo często wyposażone są w równoległe prowadnice. W dużej mierze to właśnie dzięki nim możliwe jest bardzo precyzyjne cięcie. Godne uwagi są przede wszystkim prowadnice laserowe. Warto wyposażyć się również w solidne nożyce do cięcia metalu. Ostre nożyce są doskonałym wyborem przede wszystkim dla tych osób, które często pracują z blachami. W dobrych sklepach znaleźć można także dedykowane piły do metalu z brzeszczotem. Dzięki poręcznej i ergonomicznej pile poradzimy sobie nawet z bardzo nietypowymi materiałami. Na samym końcu warto wspomnieć o imadle i stabilnej powierzchni na której będziemy ciąć metal. Solidny stół warsztatowy jest najlepszą wizytówką każdego majsterkowicza.